BORY TUCHOLSKIE - REZERWATY

Strona główna
Bory Tucholskie
Fauna
Flora
Parki
Rezerwaty
Wody

Dzisiaj jest
 

Mapka pochodzi ze strony:
www.superexpress.pl
źródło "AURA"

Data ostatniej aktualizacji
2006-05-29

 

   Najlepiej zachowane i różnorodne fragmenty szaty roślinnej, jak również najcenniejsze skupiska fauny znalazły zabezpieczenia w 17 rezerwatach przyrody, w tym 6 rezerwatach leśnych, 8 rezerwatach wodnych i torfowiskowych oraz 3 rezerwatach faunistycznych. Projektuje się utworzenie następnych rezerwatów. Istnieje propozycja tworzenia dużych rezerwatów krajobrazowych - rozumianych jako rezerwaty kompleksowej ochrony. Tego typu obiekty zapewniają ochronę różnorodnych ekosystemów wchodzących w skład rezerwatu.

REZERWATY:


"USTRONIE"
  Utworzony 23.06.1958r. na pow. 3,87 ha jako leśny rezerwat przyrody - obejmuje fragment naturalnego lasu z udziałem jarzębu brekini. Pozostałość pięknych, starych drzewostanów liściastych. Ciekawy obiekt przyrodniczy: duże zróżnicowanie terenu, wykształcenie kilku zasobów leśnych, a między innymi kraśnej buczyny niżowej, olsu, grądu i brzeziny bagiennej.

"BAGNO GRZYBNA"
Utworzony 18.03.1980 na pow. 6,26 ha obejmuje typowe zespoły roślinne torfowisk wysokich i mszar ostoja zwierzyny leśnej. Stanowisko żurawia popielatego. 


"JEZIORO ZDRĘCZNO"
Utworzony został 26.03.1982r. na pow. 15, 74 ha - obejmuje silnie zarastające eutroficzne jezioro i zespół torfowisk. Rozwijają się tu zespoły prawnie chronionych roślin wodnych oraz pła dywanowego i mszaru kępkowo - dolinkowego. 

"CISY NAD CZERSKĄ STRUGĄ"
Utworzony 26.03.1982r na pow. 17,19 ha jako leśny rezerwat przyrody - obejmuje stanowiska cisa pospolitego, pochodne z samosiewów i nasadzeń z XIX wieku. 

"JEZIORKA KOZIE"
Utworzony 18.05.1984r na pow. 12,30 ha - obejmuje 4 śródleśne jeziorka dystroficzne z zespołami torfowisk przejściowych. Rozwijają się tu następujące zespoły roślinne: pło mszarne, mszar kępkowo dolinlowy oraz bór bagienny. Liczne stanowiska roślin prawnie chronionych oraz nisze ekologiczne płazów i gadów. 

" BÓR CHROBOTKOWY"
Uznano za rezerwat przyrody obszar lasu o powierzchni 41,50, położony w gminie Brusy. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych klasycznie wykształconego boru chrobotkowego z rzadką i unikalną florą porostów.

"JEZIORO MAŁE ŁOWNE"
Uznano za rezerwat przyrody obszar lasu, bagien, jezior o powierzchni 37,83 ha w gminie Chojnic. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych roślinności charakterystycznej dla torfowisk przejściowych i wysokich borów bagiennych, wilgotnych oraz świeżych z występującymi tu gatunkami roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem.

"ŹRÓDŁĄ RZEKI STĄRZKI"
Uznano za rezerwat przyrody obszar lasu, wód płynących, użytków rolnych i ekologicznych o pow. 250,02 ha położony w gminie Cekcyn. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych, krajobrazowych i turystycznych fragmentu doliny rzeki Stążki z jej źródłami w wyjątkowych walorach widokowych.

"BAGNA NAD STĄŻKĄ"
O pow. 677,88 ha, rozpościera się tam wspaniały widok na największe w Borach Tucholskich torfowisko niskie. Rozwija się tu charakterystyczny typ roślinności niskotorfowiskowej ze znaczną przewagą turzyc, określany jako murawy turzycowe. Rozległe bagna stanowią również doskonałe warunki siedliskowe dla wieli gatunków ptaków, a prawdziwą ozdobą tych mokradeł jest żuraw.

"CISY STAROPOLSKIE" im. Leona Wyczółkowskiego  w Wierzchlesie

Rezerwat "Cisy Staropolskie" i im. Leona Wyczółkowskiego jest najstarszym rezerwatem w Polsce i jeden z najstarszych w Europie. W roku 2000 mija 173 lat od chwili jego założenia. Już w roku 1827 istniała surowa ochrona uroczyska "Ziesbusch" w nadleśnictwie Wierzchlas, mająca na celu zachowanie i niedopuszczenie do wyginięcia tak cennego i rzadkiego drzewa, jakim był cis. Utworzenie rezerwatu odegrało swoją rolę, ponieważ największe skupienie cisa w Polsce zostało uratowane i przetrwało do czasów obecnych. 

Po roku 1930 przez kilka lat rezerwat cisów odwiedzał Leon Wyczółkowski. Powstało ponad 100 jego prac, w których z mistrzostwem utrwalił najokazalszy cis nazywany przez niego "Chrobrym", sosny "bliźniacze", pojedyncze drzewa, fantazyjnie powykręcane pnie cisów  i inne szczegóły rezerwatu. Dla podkreślenia zasług i oddania należnego hołdu L. Wyczółkowskiemu, niezrównanemu odtwórcy przyrody polskiej umiłowany przez niego "święty gaj" przez wiele lat jego ulubione miejsce pracy, nazwano imieniem wielkiego artysty. Rezerwat cisów w Wierzchlasie został utworzony na powierzchni 18,47 ha, którą zajmował przez blisko 130 lat. Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 18.VI.1956r. został powiększony. Włączono do rezerwatu przylegające łąki, lasy oraz jezioro Mukrz. Obecnie powierzchnia rezerwatu wynosi 80,90 ha, w tym rezerwat ścisły zajmuje 36,69 ha, z rezerwat częściowy (jezioro Mukrz) 44,21 ha.
 Rezerwat "Cisy Staropolskie" i im. Leona Wyczółkowskiego to prawdziwe, naturalne arboreum, gdzie spotkać można prawie wszystkie drzewa i krzewy rosnące dziko na niżu w Polsce.   

 

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Michał Połomski
All rights reserved for Michał Połomski
saracen design 2006