BORY TUCHOLSKIE - FLORA

Strona główna
Bory Tucholskie
Fauna
Flora
Parki
Rezerwaty
Wody

Dzisiaj jest
 

Mapka pochodzi ze strony:
www.superexpress.pl
źródło "AURA"

Data ostatniej aktualizacji
2006-05-29

 


Lobelia

Lobelia Dortmanna - jest rośliną wodną (byliną) dochodzącą do 20-70 cm wysokości. Ma równowąskie liście zebrane w różyczkę, zanurzone w wodzie. Wszystkie liście są na końcu tępe, w tył odgięte, z dwoma kanałami powietrznymi. W lipcu i sierpniu pojawiają się skąpokwiatowe, zwykle nie rozgałęzione kwiatostany typu grona, wyrastające ponad powierzchnię wody. Kwiaty są zwisające, grzbieciste, bladoniebieskie. Owoc ma postać torebki.

Lobelia jeziorna jest rośliną trującą, zawiera w swych tkankach alkaloid - lobelinę. Występuje tylko w wodach stojących, czystych i ubogich w składniki odżywcze - zaliczanych do typu jezior oligotroficznych. Rośnie w strefie przybrzeżnej, na głębokości 10-30 cm.

W Polsce występuje bardzo rzadko, tylko na Pomorzu.
Ze względu na rzadkość objęta jest ochroną gatunkową.

 

 

Kocanki piaskowe

Kocanka piaskowa - Helichrysum arenarium – spotkać można często na bezleśnych i suchych obszarach Wielkiego Sandru Brdy.
Jest to roślina pospolita, podlegająca częściowej ochronie,
dodająca Borom Tucholskim odrobiny kolorytu.

Ma właściwości lecznicze.

 

Pływacze

Pływacze - Utricularia

Wszystkie rodzime gatunki żyją pływając w wodzie. Zasiedlają
sadzawki, rowy, stawy, odnogi rzek, zagłębienia na torfowiskach i brzegi jezior. Najliczniej reprezentowany jest pływacz zwyczajny, o liściach wielowierzchołkowych, nitkowato podzielonych, wodnych. W czasie kwitnienia, od lipca do sierpnia nad powierzchnią wody wystaje łodyga kwiatowa o długości 4-10 cm z żółtymi kwiatami z ostrogą.

Pewne części liści przekształciły się w płaskie, soczewkowate, maleńkie pęcherzyki, pełniące funkcję wyspecjalizowanych pułapek zapadkowych.
We wnętrzu pęcherzyka następuje trawienie ofiar – drobnych owadów wodnych.

Na jednej roślinie może znajdować się nawet ok. 400 pęcherzyków.

 

Poryblin jeziorny - Isoëtes lacustris

To niewielka roślina wodna z grupy paprotników różnozarodnikowych, występująca wraz z lobelią w jeziorach oligotroficznych. Osiąga zazwyczaj 5 - 15 cm wysokości, ma krótką, bulwiastą łodygę, z której w części górnej wyrastają gęsto osadzone, szydlaste, ciemnozielone liście, ułożone w rozetkę. Z dolnej części pędu wyrastają korzenie. W Polsce zasięg tej rośliny ograniczony jest głównie do Pomorza Zachodniego, tj. regionu o największej koncentracji jezior lobeliowych. Znane jest także oderwane stanowisko w Wielkim Stawie w Karkonoszach, będące najdalej na południe wysuniętym stanowiskiem tego gatunku.

Poryblin jeziorny podlega ochronie gatunkowej.

 

Rosiczki – Drosera

(wszystkie gatunki w Polsce znajdują się pod ochroną) są roślinami owadożernymi występującymi na torfowiskach wysokich i przejściowych. Najczęściej spotykana jest rosiczka okrągłolistna. Rośnie na kępach utworzonych przez torfowce oraz w miejscach gdzie darń jest luźniejsza i nie tworzy zbitej masy roślinnej. Najrzadsza jest rosiczka pośrednia, która preferuje na torfowiskach miejsca bardziej piaszczyste i leżące przy zamulonych kałużach, tworząc tam zwarte grupy. Jest ona rośliną strefy atlantyckiej i subatlantyckiej.

Rosiczki są roślinami wieloletnimi o niewielkich rozmiarach, max do 25 cm. W pełni lata z centrum rozety liściowej wyrastają długie pędy kwiatowe, na których pojawiają się drobne, białe kwiatki. Rosiczki wykształcają pułapki klejące. Na blaszce liściowej znajdują się liczne włoski gruczołkowe, które spełniają funkcje urządzenia chwytnego. Rosiczka wydziela substancję wabiącą owady, jest ona kleista, dlatego też zwabiony owad nie może się uwolnić. Dodatkowo włoski oplatają ofiarę. Uruchomione enzymy rozpoczynają trawienie.

Po zakończeniu jego gruczołkowe włoski prostują się, a z owada pozostaje tylko chitynowa powłoka.

Widłaki

Widłak wroniec - Huperzia selago = Lycopodium selago - roślina zaliczana do rodziny widłakowatych (Lycopodiaceae). W Polsce występuje 7 gatunków widłaków, z czego 6 odnotowano na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Widłak wroniec ma wzniesione pędy, kończące swój wzrost na jednakowej wysokości. Gatunek ten nie ma kłosa zarodnionośnego, a zarodnie położone są w pachwinach liści. Występuje rzadko - w cienistych lasach. Tak jak wszystkie widłaki podlega ochronie prawnej.


 

Widłak spłaszczony - Diphasiastrum complanatum - jest gatunkiem charakterystycznym dla kwaśnolubnych i skąpożywnych borów sosnowych licznie reprezentowanych na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”.


 

Widłaczek /widłak/ torfowy - Lycopodiella inundata - porasta piaszczyste brzegi jezior lobeliowych.


 

Widłak jałowcowaty - Lycopodium annotinum – w PNBT jest najliczniej reprezentowany spośród wszystkich widłaków. Ta pospolita roślina należąca do klasy widłaków jednakozarodnikowych, podgromady widłakowych, jest składnikiem mszystych i wilgotnych borów rosnących na kwaśnych siedliskach. Łanami występuje na obrzeżach torfowisk w sąsiedztwie bagna zwyczajnego Ledum palustre /podlega częściowej ochronie/. Widłak jałowcowaty w swym składzie zawiera trujące substancje alkaloidy – likopodynę i annotynę.


 

Widłak goździsty - Lycopodium clavatum – jest kolejnym borowym przedstawicielem roślin chronionych. Preferuje siedliska suche i prześwietlone. Podobnie jak inne widłaki jest byliną, czyli rośliną wieloletnią. Tworzy długie, gęsto ulistnione pędy, czołgające się po ziemi.

 

Zimoziół północny - Linnaea borealis

związany jest z Borami Tucholskimi od wieków. Ta niewielka roślina występująca masowo w strefie tundry i mszystych lasów iglastych, znalazła na terenie PNBT dogodne warunki do bytowania. Sprzyja jest surowy klimat i obecność lasów sosnowych. Zimoziół jest delikatną krzewinką osiągającą wysokość do 15 cm. Jej cienkie pędy pokładające się po ziemi osiągają do 1 m długości. Kwitnie od lipca do sierpnia.


 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Michał Połomski
All rights reserved for Michał Połomski
saracen design 2006